Organizace pozorování významných úkazů
a mimořádných akcí

Noc vědců 2020

Vážení přátelé, děkujeme za Váš zájem o Noc vědců 2020. Naneštěstí náš skromný příspěvek postihnul technický výpadek, který aktuálně s našimi IT specialisty řešíme. Naše video-prezentace Vám bude bez omezení přístupná po dlouhou dobu mj. zde, jakmile zanalyzujeme a napravíme situaci. Můžete ji zhlédnout v klidu kdykoliv později (až servery nebudou přetížené). Letos se MB hvězdárna Noci vědců účastní oficiálně poprvé a máme se co učit :-). Nyní, prosím, neváhejte navštívit prezentace našich kolegů v rámci této celorepublikové akce; na webu Noci vědců 2020 jistě najdete spoustu dalších zajímavých příspěvků. Držíme palce, ať technika funguje, jak má!

S ohledem na rozvolnění opatření chystáme uspořádání Noci vědců pro astronomický kroužek (od 16 h) a za osobní přítomnosti dalších zájemců v pátek 11. 12. 2020 (pro veřejnost od 18 h).

[Zveřejněno 27. 11. 2020, aktualizováno 3. 12. 2020]

Věda v ulicích ve čtvrtek 17. září 2020 (dopoledne)

Jubilejní 10. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi připomene osvědčené nejlepší prezentace z předchozích let, nebude chybět několik novinek jako překvapení. Akce proběhne (za každého počasí) v parku Výstaviště, popř. v přilehlém vstupním vestibulu GJP a na malé scéně MDMB a bude zaměřena na mládež od nejmenších dětí až po středoškoláky. Tradičně pod dohledem J. A. Komenského bude kolem jeho sochy instalováno až 5 stánků a letos poprvé si můžete v celém parku Výstaviště projít zmenšený model Sluneční soustavy (mobilní pouze v době konání akce a případně s komentářem pracovníka MB hvězdárny). V zatemněném sále malé scény MDMB se vypravíte při simulovaném letu až na konec vesmíru a dozvíte se, které planety je možné pozorovat na aktuální obloze. Stánky budou pro školní skupiny i nejširší veřejnost otevřeny ve čtvrtek 17. září 2020 v době 9.00–max. 12.00 h.. Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2020. Pro hladký průběh akce prosím informujte pořadatele o účasti Vaší školní skupiny prostřednictvím jednoduchého online rezervačního systému na odkazu zde.
[Zveřejněno 4. 6., aktualizováno ??. 6. 2019]

Pozorování padajících hvězd Perseid z Českého ráje v sobotu 15. srpna 2020

Zveme Vás na jubilejní 10. ročník tradičního Pozorování denní i noční oblohy, které se opět uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (podle potřeby si upravte přiblížení pomocí "+" a "-"). Letošní termín (tradičně noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid) byl stanoven na 15. 8. 2020 – sraz přátel od 17 h, program od cca 18 h.
Letošní akce nese podtitul Dalekohledy – naše oči do vesmíru. Program je vhodný pro rodiny s dětmi a díky výročí se ohlédneme i za předchozími ročníky. O hudební doprovod se postará jazzová kapela SWING SOCIETY vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou, letos navíc s vzácnými hosty. Orientační harmonogram:
Podrobný program (harmonogram) zde upřesníme v kratším předstihu s ohledem na předpověď počasí – nástin programu viz plakát níže.
Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 1. 7., aktualizováno 11./12.(??) 8. 2020]

Pozorování Perseid z Radouče – čtvrtek 13. 8. 2020 od 21 h

Kromě tradiční výjezdní akce v Českém ráji (viz výše) letos v případě příznivého počasí nabídneme zájemcům pozorování Perseid, planet a dalších objektů (příp. i komety Neowise) z osvědčeného a poměrně zatemněného místa na Radouči, a to s využitím lehčích přenosných dalekohledů MB hvězdárny.
Předpověď počasí se bohužel mění – namísto zcela jasné oblohy se může objevit oblačnost do cca 40 %, která má s časem ubývat. Naštěstí déšť se nepředpokládá, proto pozorování proběhne od 21 h (dostatečné setmění) do max. 01 h podle počasí a výdrže zájemců. Podle oblačnosti budeme improvizovat. Vstupné za tmy nebudeme vybírat (nebudeme zbytečně svítit a porušovat adaptaci očí na tmu), případný dobrovolný příspěvek na činnost hvězdárny samozřejmě rádi přijmeme.
Místo pozorování a další užitečné informace na plánku zde.
Datum a čas pozorování a další užitečné informace zde upřesníme v kratším předstihu, a to s ohledem na aktuální předpověď počasí. Tato mimořádná akce by se měla uskutečnit v jednom večeru v období 12.–14. 8. 2020, tedy okolo maxima meteorického roje Perseid.
Upozornění: Ve středu 12. 8. se pozorování z Radouče nekoná, protože v kupoli MB hvězdárny proběhne soukromá prohlídka. Tato předem domluvená akce pro uzavřenou komorní skupinku zároveň slouží jako kondiční pozorování pro pracovníky hvězdárny, nezbytné po čtvrtročním přerušení činnosti kvůli pandemii COVID-19. Děkujeme za pochopení a respektování podmínek pro individuální prohlídky.
[Zveřejněno 1. 7., aktualizováno 12. 8. 2020 ve 12:36 h.]

Přednáška dr. Jiřího Grygara v Mladé Boleslavi – v úterý 11. února 2020
17–20 h
.

Známý vědec a popularizátor astronomie RNDr. Jiří Grygar, CSc., ve své přednášce Mnohopásmová astronomie připomene jednotlivá pásma, v nichž jsme dosud mohli vesmír pozorovat, a to včetně pozorování gravitačních vln. Přednáška se uskuteční v úterý 11. 2. 2020 ve slavnostní aule Gymnázia Dr. J. Pekaře s kapacitou cca 200 osob, kam Vás od hlavního vchodu navedou šipky.
Program:
17:00–17:20 ... příchod a obsazení míst v aule
(s výjimkou prvních sedmi řad pro partnery vstupenky nemají místenku),
v této době bude navíc k dispozici obsluha pro výtah do 2. patra;
17:00–17:30 ... doprodej neobsazených míst případným dalším zájemcům, přijďte prosíme co možná nejdříve!
17:30–17:40 ... úvod, poděkování partnerům, představení nového zařízení na MB hvězdárně;
od 17:40 h ...... přednáška J. Grygara Mnohopásmová astronomie (cca 1–1,5 hod.);
max. do 19:45 ... diskuse a dotazy z publika;
max. do 20:00 ... autogramiáda; prodej publikací dr. Grygara (jen do vyprodání omezených zásob).
Dne 10. 2. 2020 v 17 h zbývá posledních 50 ks vstupenek.
Doprodej na místě před vstupem do auly, platby pouze v hotovosti.
Dr. Grygar svou návštěvu MB potvrdil, na Pekařově gymnáziu pondělní výpadky proudu nenastaly, přednáška se uskuteční!
Dlouhodobý výpadek proudu a Internetu v severním sídlišti MB v pondělí(+úterý???) komplikuje prodej e-vstupenek, e-mailovou komunikaci a aktualizaci webu. Řešíme průběžně náhradními způsoby a děkujeme za pochopení.
Krátce před akcí či platbou vstupenek Vám doporučujeme prohlédnout tuto stránku a přečíst aktuální informace.
Vstupenky na přednášku lze zakoupit pouze u níže uvedených prodejců v omezené době (do vyčerpání kapacity auly):
 • sekretariát GJP MB – pí Voničková, tel. 326 325 951, prodej 27.–30. 1. a 10.–11. 2. 2020 pouze Po–Čt 8–14 h,
 • Elektronické vstupenky (e-vstupenky) budou v odpovídajícím počtu zaslány na zadaný e-mail po identifikaci platby na účet pořádající organizace (Hvězdárna MB, z. s.) – viz dále:
  Číslo účtu: 200942123/2010 (Fio banka, a. s.),
  číslo pro platbu e-vstupenek je devíticiferné, na začátku může být nula.
  VS ... Variabilní symbol: počet e-vstupenek za plné vstupné 100 Kč/dospělá osoba.
  KS ... Konstantní symbol zůstane nevyplněn.
  SS ... Specifický symbol: počet e-vstupenek za snížené vstupné 50 Kč/dítě,student.
  Poslední zpracování proběhnou v pondělí 10. 1. 2020 okolo 21 h a v úterý 11. 2. ve 12 h! Doporučený nejzazší termín platby e-vstupenek je pondělí 10. 1. 2020.
  V případě potřeby či dotazu lze kontaktovat prodejce přes e-mail hvězdárny HvezdarnaMB(zavináč)seznam(tečka)cz; pro identifikaci platby je nezbytné v e-mailu uvést číslo i majitele účtu.

 • Upozorňujeme na skutečnost, že Vaší vstupenkou bude jedinečný čárový kód, který je nutné uchovat v tajnosti! Proto varujeme před koupí vstupenek od jiných než výše uvedených prodejců. Dalším osobám na použitý kód již nebude vstup umožněn. Vytisknutou vstupenku lze přehnout tak, aby 13-místný kód zůstal čitelný pro čtečku a současně byl schován uvnitř mezi papíry. E-vstupenku je nutné vytisknout na papír!
 • Majitele vstupenek prosíme, aby obsadili místo do 17:20 h. Po tomto čase můžou neobsazená místa zakoupit případní další zájemci na místě do naplnění auly.
Zisk ze vstupného bude využit na úhradu pronájmu auly, lektorného a dalších nákladů a na povinné dofinancování rozpočtu jiných populárně-vzdělávacích akcí MB hvězdárny (např. 10. ročník Vědy v ulicích v MB aj.).
Plakát ve formátu PDF ke stažení zde.     Mapa (Pomocí +/- lze upravit přiblížení.)
[Zveřejněno 24. 1., aktualizováno 10. 2. 2020]

Přechod Merkuru přes Slunce v pondělí 11. 11. 2019

Zájemci budou moci pozorovat tento středně vzácný úkaz buď z kopule Hvězdárny MB nebo z oploceného pozemku ZŠ Pastelka, kde budou v době 14.30–16:00 h k dispozici speciální dalekohledy k pozorování Slunce. Místo pozorování a způsob organizace upřesníme na místě podle podmínek a počtu účastníků. (Oplocený pozemek nemá omezenou kapacitu na rozdíl od kopule, kam navíc musí zájemce doprovázet pracovník hvězdárny. Z bezpečnostních, provozních ani hygienických důvodů není vhodný pohyb velkého počtu osob skrz budovu ZŠ; navíc nové dalekohledy zatím nejsou uzpůsobeny k pozorování Slunce – jsou určeny k pozorování noční oblohy.) Úkaz (tzv. 1. a 2. kontakt) začne ve 13:35 h a skončí se západem Slunce okolo 16 h. Pracovníci MB hvězdárny přijedou z hlavního zaměstnání nejdříve na 14:30 h, až dokdy se může podle předpovědi počasí rozpouštět oblačnost. V době mimořádného pozorování úkazu okolo 15 h by podle předpovědi počasí měly být příznivé podmínky. Děkujeme za pochopení.
Výhodou organizace pozorování z oploceného pozemku školy je především pro zájemce možnost volně přicházet a odcházet, případně zaparkovat u blízkých center Albert/OBI; efektivní a bezpečná projekční metoda je vhodná pro větší skupiny. Přístup na místo pozorování v oploceném pozemku školy (mapku lze podle potřeby zmenšit pro zobrazení okolí) je možný výhradně brankou u tělocvičny ZŠ Pastelka. (Při příchodu z města je potřeba obejít oplocený pozemek ZŠ směrem k Albertu/OBI, až přijdete k otevřené brance, kudy se přichází mj. do tělocvičny a odkud přímo půjdete až k jižnímu křídlu školy, kde budou viditelně stát dalekohledy.) V případě pozorování z kopule předpokládáme, že každých 15–20 min bude dolů scházet pracovník hvězdárny pro nově příchozí zájemce.
[Aktualizováno 10. 11. 19 h]


Pozorování padajících hvězd Perseid z Českého ráje v sobotu 17. srpna 2019

Zveme Vás na již 9. ročník tradičního Pozorování denní i noční oblohy, které se opět uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (podle potřeby si upravte přiblížení pomocí "+" a "-"). Letošní termín (tradičně noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid) byl stanoven na 17. 8. 2019 – sraz přátel od 17 h, program od cca 18 h.
Letošní akce nese podtitul Harmonie světů, který předurčuje doprovodný program za světlé části dne, vhodný především pro rodiny s dětmi. O hudební doprovod se postará jazzová kapela SWING SOCIETY vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou. Orientační harmonogram:
Podrobný program (harmonogram) zde upřesníme v kratším předstihu s ohledem na předpověď počasí – nástin programu viz plakát níže.
Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 26. 6., aktualizováno ??. 8. 2019]

Částečné zatmění Měsíce v noci 16./17. 7. 2019

Částečné zatmění Měsíce v době 22–1 h SELČ má zajímavý průběh, který může poskytnout důkaz o kulatosti zeměkoule. Úkaz začíná nenápadnou polostínovou fází ve 20:44 h, odkdy Měsíc bude vstupovat do tzv. polostínu. Doporučujeme za příznivého počasí pozorovat až celou částečnou fázi, kdy bude nějaká část měsičního kotouče vnořena do plného stínu, avšak tentokrát do něj nevstoupí celý. Částečné zatmění proběhne v době 22:02–01:00 h s maximální fází ve 23:31 h. Úkaz skončí výstupem Měcíce z polostínu ve 2:18 h (tato polostínová fáze však rovněž není příliš nápadná). Všechny uvedené časy jsou přepočteny na aktuálně platný středoevropský letní čas (SELČ). Po celou dobu částečné fáze měsíčního zatmění lze při jasné obloze v místě, kde se Měsíc bude nacházet, letos mimořádně dobře na měsičním disku sledovat oblý stín, jaký pokaždé vrhá jedině kulatá planeta Země.
Z důvodu zateplení ZŠ Pastelka není možné úkaz pozorovat přímo z kopule MB hvězdárny – na staveniště je přísný zákaz vstupu veřejnosti. Za předpokladu příznivé předpovědi počasí plánujeme zopakovat loňské pozorování zatmění Měsíce z Radouče, a to v době 21–01 h z hlavní cesty mezi MB a Debří za řadou stromů, která zastíní rušivé světlo z města. Pozorování úkazu pomocí lehčí snadno přenosné astronomické techniky potvrdíme zde s ohledem na aktuální předpověď počasí. Děkujeme za pochopení.
Místo pozorování a další užitečné informace na plánku zde.
Harmonogram: Kvůli předpovědi polozatažené oblohy nutná improvizace. Max. 2 přenosné dalekohledy.
[Zveřejněno 1. 7., aktualizováno 14. 7. 2019]

Věda v ulicích ve čtvrtek 27. června 2019 (dopoledne)

Již 9. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Harmonie světa aneb Poznejte náš krásný vesmír, proběhne v parku Výstaviště, popř. v přilehlém vstupním vestibulu GJP a na malé scéně MDMB v tradičním termínu (den před vysvědčením) ve čtvrtek 27. 6. 2019 v době 9.00–max. 12.30 h.. Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2019. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ. V polovině června zde naleznete podrobnější informace k programu i k rezervacím času pro školní skupiny.
Podrobnější informace o akci a program budou upřesněny do 26. 6. 2019 zde.
Rezervační systém pro školní skup. slouží k zajištění hladkého průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.
Plakát ve formátu pdf ke stažení zde.
[Zveřejněno 4. 6., aktualizováno ??. 6. 2019]

Úplné zatmění Měsíce 21. 1. 2019

Letos nastanou dvě zajímavá zatmění Měsíce – nyní úplné a v červenci částečné. Úplné zatmění Měsíce v době 5:41–6:43 h SEČ je charakteristické krvavě rudým úplňkem. Přitom bude možné pozorovat další vesmírné objekty na aktuální obloze. Úkaz začíná méně nápadnou polostínovou fází ve 3:37 h. První sraz zájemců je naplánován až na 4:30 h, a to k pozorování první částečné fáze 4:34–5:41 h. Okolo úplné fáze mohou další skupinky zájemců, které se shromáždí před uzamčenou školou u Pastelky, přijít do hvězdárny v těchto časech: 5:30, 6:00, 6:30 a 7:00 h. Pozorování úkazu z MB hvězdárny bude zakončeno během druhé částečné fáze zatmění v 7:30 h, kdy bude Měsíc vystupovat ven z plného stínu Země, a to asi 18 min před východem Slunce (kvůli odchodu pracovníků do práce).
Další informace a organizace jsou uvedeny na tomto materiálu k tisku.
[Zveřejněno 16. 1., aktualizováno 19. 1. 2019]

Výstavy elektromobilů v Mladé Boleslavi (2018)

V rámci letošního tématu Technika v pohybu pro zájemce do Mladé Boleslavi přivezeme, ukážeme a okomentujeme v současnosti nejzajímavější elektromobily dostupné na trhu:
 • Středa 27. 6. 19–20 h před hvězdárnou a při Vědě v ulicích ve čtvrtek 28. 6. dopoledne v parku Výstaviště dravý elektromobil do města s dojezdem až 160 km Fiat 500e.
 • Pátek 10. 8. 20–21 h před Hvězdárnou MB (resp. před hlavním vchodem do ZŠ Pastelka) nový Nissan Leaf s dojezdem až 370 km.
 • Sobota 11. 8. vpodvečer při pozorování Perseid na Novákově kopci v obci Malechovice nový Nissan Leaf s dojezdem až 370 km.
 • Pátek 28. 9. 10–15 h na Městském stadionu v programu Svatováclavské jízdy fantom mezi elektromobily Tesla model S s dojezdem až 400 km na jedno nabití.
Modely budou vystaveny pouze staticky, s možností nahlédnout dovnitř i fotografovat. Z důvodu amortizace interiéru nebude možné do vozů sedat ani s nimi jezdit. Prezentující osoba Vás ráda seznámí s technickými detaily i zkušenostmi z provozu. Prezentace je součástí letošního projektu podpořeného dotací od Statutárního města Mladá Boleslav.
[Zveřejněno 26. 5., aktualizováno 6. 9. 2018]

Pozorování padajících hvězd Perseid z Českého ráje v sobotu 11. srpna 2018

Podobně jako vloni i 8. ročník Pozorování denní i noční oblohy se uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (podle potřeby si upravte přiblížení pomocí "+" a "-"), a to v tradičním termínu (noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid), což letos vychází na 11. 8. 2018.
Letošní akce nese podtitul Svět, člověk a technika v pohybu, který předurčuje doprovodný program za světlé části dne, vhodný především pro dětské účastníky. O hudební doprovod se postará nová jazzová kapela SWING SOCIETY vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou. Orientační harmonogram:
17–19 h ... Pohybové soutěže pro děti, pozorování dalekohledy za světlého dne.
17–22 h ... Střídání hudebních bloků a prezentací s demonstračními pokusy (pořadí témat: technika v pohybu, různé typy motorů, elektromobilita, člověk v pohybu a vyhlášení vítězů soutěží; svět v pohybu).
20–24 h ... Pozorování čtyř jasných planet (v pořadí: Venuše, Jupiter, Saturn, Mars)!
Od 22 h ... Pozorování noční oblohy a Perseid.
Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 19. 7., aktualizováno 9. 8. 2018]

Úplné zatmění Měsíce 27. 7. 2018

Úplné zatmění Měsíce v době 21:30–23:13 h SELČ bude mít ve srovnání s úkazy v předchozích i následujících deseti letech relativně nejdelší dobu trvání. Pozorování úkazu začne za příznivého počasí až východem Měsíce nad náš obzor v cca 20:41 h, kdy bude probíhat tzv. částečná fáze, tedy kdy Měsíc postupně vstupuje do plného stínu Země. Při úplné fázi zatmění od 21:30 h do 23:13 h získá charakteristickou temně červenou barvu. Následně až do 0:19 h bude vystupovat z plného stínu (tzn. druhá částečná fáze úkazu). Úkaz definitivně skončí výstupem Měsíce z polostínu v 1:29 h (polostínová fáze však není tolik nápadná).
Z důvodu zateplení ZŠ Pastelka není možné úkaz pozorovat přímo z kopule MB hvězdárny – na staveniště je přísný zákaz vstupu veřejnosti. Plánujeme však historicky první veřejné pozorování mimořádného úkazu z Radouče, a to v době 21–01 h z hlavní cesty mezi MB a Debří za řadou stromů, která zastíní rušivé světlo z města. Přesný harmonogram upřesníme zde s ohledem na aktuální předpověď počasí (hrozí totiž přeháňka). Děkujeme za pochopení.
Místo pozorování a další užitečné informace na plánku zde.
Harmonogram: Kvůli předpovědi polozatažené oblohy nutná improvizace. Max. 2 přenosné dalekohledy.
[Zveřejněno 26. 7., aktualizováno 27. 7. 2018]

Věda v ulicích ve čtvrtek 28. června 2018 (dopoledne)

Již 8. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Svět, člověk a jeho věda a technika v pohybu, proběhne v parku Výstaviště, popř. v přilehlém vstupním vestibulu GJP a na malé scéně MDMB v tradičním termínu (den před vysvědčením) ve čtvrtek 28. 6. 2018 v době 9.00–max. 12.30 h.. Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2018. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ. V polovině června zde naleznete podrobnější informace k programu i k rezervacím času pro školní skupiny.
Podrobnější informace o akci a program budou upřesněny do 26. 6. 2018 zde.
Rezervační systém pro školní skup. slouží k zajištění hladkého průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.
Plakát ve formátu pdf ke stažení zde.
[Zveřejněno 26. 5., aktualizováno 11. 6. 2018]

Přednáška dr. Jiřího Grygara v Mladé Boleslavi – ve čtvrtek 3. května 2018
17–20 h
.

Známý vědec a popularizátor astronomie RNDr. Jiří Grygar, CSc., ve své přednášce Pluto nemá chybu shrne nejvýznamnější objevy kosmické sondy New Horizons, která kolem planety Pluto proletěla v létě 2015. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 3. 5. 2018 ve slavnostní aule Gymnázia Dr. J. Pekaře s kapacitou cca 200 osob, kam Vás od hlavního vchodu navedou šipky.
Program:
17:00–17:20 ... příchod a obsazení míst v aule
(s výjimkou prvních sedmi řad pro partnery vstupenky nemají místenku),
v této době bude navíc k dispozici obsluha pro výtah do 2. patra;
17:00–17:30 ... doprodej neobsazených míst případným dalším zájemcům, přijďte prosíme co možná nejdříve!
17:20–17:30 ... úvod, poděkování partnerům, pozvánky;
od 17:30 h ...... přednáška J. Grygara Pluto nemá chybu (cca 1–1,5 hod.);
max. do 19:40 ... diskuse a dotazy z publika;
max. do 20:00 ... autogramiáda a prodej publikací dr. Grygara (jen do vyprodání omezených zásob).
Krátce před akcí či platbou vstupenek Vám doporučujeme prohlédnout tuto stránku a přečíst aktuální informace.
Dne 3. 5. ráno zbývá cca 60 volných míst – zájemce o doprodej vstupenek prosíme přijít co možná nejdříve, nejlépe v 17:00 h.
Vstupenky na přednášku lze zakoupit pouze u níže uvedených prodejců v omezené době (do vyčerpání kapacity auly):
 • knihovna GJP MB – pí Pražáková, tel. 326375961, prodej od 16. 4. 2018 pouze Po–Čt 8–10 h, 12–14 h,
 • Hvězdárna města Mladá Boleslavprodej od 6. 4. 2018 pouze pátky ve 20 h (tzn. na začátku dubnové otevírací doby Vás obslouží pracovník hvězdárny);
 • Elektronické vstupenky (e-vstupenky) Poslední zpracování a zaslání e-vstupenek proběhlo 3. 5. 2018 ve 2 h v noci. E-vstupenky již nelze zakoupit.
  V případě potřeby či dotazu lze kontaktovat prodejce přes e-mail hvězdárny HvezdarnaMB(zavináč)seznam(tečka)cz; pro identifikaci platby je nezbytné v e-mailu uvést číslo i majitele účtu.

 • Upozorňujeme na skutečnost, že Vaší vstupenkou bude jedinečný čárový kód, který je nutné uchovat v tajnosti! Proto varujeme před koupí vstupenek od jiných než výše uvedených prodejců. Dalším osobám na použitý kód již nebude vstup umožněn. Vytisknutou vstupenku lze přehnout tak, aby 13-místný kód zůstal čitelný pro čtečku a současně byl schován uvnitř mezi papíry. E-vstupenku je nutné vytisknout na papír!
 • Majitele vstupenek prosíme, aby obsadili místo do 17:20 h. Po tomto čase můžou neobsazená místa zakoupit případní další zájemci na místě do naplnění auly.
Zisk ze vstupného bude využit na úhradu pronájmu auly, lektorného a dalších nákladů a na povinné dofinancování rozpočtu jiných populárně-vzdělávacích akcí MB hvězdárny (např. 8. ročník Vědy v ulicích v MB aj.).
Plakát ve formátu PDF ke stažení zde.     Mapa (Pomocí +/- lze upravit přiblížení.)
[Zveřejněno 16. 3., aktualizováno 4. 4. 2018]

Pozorování padajících hvězd Perseid z Českého ráje v sobotu 12. srpna 2017

Podobně jako vloni i 7. ročník Pozorování denní i noční oblohy se uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (podle potřeby si upravte přiblížení pomocí "+" a "-"), a to v tradičním termínu (noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid), což letos vychází na 12. 8. 2017.
Letošní akce nese podtitul Vesmír, voda a energie pro život a techniku, který předurčuje doprovodný program za světlé části dne, vhodný především pro dětské účastníky. O hudební doprovod se již potřetí postará kapela Jazz H Factor vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou. Podrobný program (harmonogram) zde upřesníme v kratším předstihu s ohledem na předpověď počasí – nástin programu viz plakát níže.
Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
Poznámka: Den před touto akcí můžeme zájemcům vřele doporučit noční prohlídku zámku Humprecht, z jehož ochozu rovněž bude možné za jasného počasí pozorovat Perseidy, tentokrát s výkladem Mgr. Josefa Zahrádky, prvního vedoucího MB hvězdárny. Událost navazuje na starší tradici pozorování Perseid z ochozu Humprechtu.
[Zveřejněno 19. 7., aktualizováno ??. 8. 2017]

Částečné zatmění Měsíce 7. 8. 2017

Částečné zatmění Měsíce v době 20:23–21:18 h SELČ; pozorování úkazu začne za příznivého počasí až východem Měsíce nad náš obzor v cca 20:23 h, tedy krátce (asi 3 min) po maximální fázi úkazu (středu zatmění), kdy se spodní část úplňku asi z 1/5 ocitne v úplném stínu Země a získá zde charakteristickou temně červenou barvu. Úkaz definitivně skončí výstupem Měsíce z polostínu ve 22:51 h (polostínová fáze však není tolik nápadná).
Plánujeme mimořádnou otevírací dobu MB hvězdárny v době konání úkazu 20–23 h. Potvrzení otevírací doby a organizaci pozorování upřesníme zde v kratším předstihu, a to s ohledem na podmínky a předpověď počasí. Děkujeme za pochopení.
Předpověď počasí na pondělí 7. 8. 2017 je velmi příznivá. Přitom je nejzajímavější sledovat úkaz právě od začátku. Proto prosíme všechny zájemce, aby se shromáždili ve 20.00 h před hlavním vchodem do ZŠ Pastelka (tzn. příchod z jihu od sídliště, nikoliv tělocvičnou)! Podle počtu osob a dalších okolností si pracovníci hvězdárny skupinu návštěvníků případně rozdělí. Všechny zájemce prosíme o dochvilnost; opožděný příchod by narušil výklad, popř. organizaci. Umožníme odchod po skupinkách v kratších intervalech podle potřeby. V případě zájmu a podle okolností budeme sledování zatmění prokládat pozorováními dalších vesmírných objektů.
[Zveřejněno 19. 7., aktualizováno 6. 8. 2017]

Věda v ulicích ve čtvrtek 29. června 2017 (dopoledne)

Již 7. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Vesmír, voda a energie pro život a techniku", proběhne v parku Výstaviště, resp. v přilehlém vstupním vestibulu GJP a na malé scéně MDMB v tradičním termínu (den před vysvědčením) ve čtvrtek 29. 6. 2017 v době 9.00–max. 12.30 h.. Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2017. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ.
Podrobnější informace o akci a program budou upřesněny do 28. 6. 2017 zde. Rezervační systém slouží k zajištění hladšího průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.
Plakát ve formátu pdf ke stažení zde.
[Zveřejněno 16. 5., aktualizováno 16. 6. 2017]

Polostínové zatmění Měsíce 10./11. 2. 2017

Polostínové zatmění Měsíce v době 23:34–3:54 h, nejnápadnější je střed úkazu 11. 2. v 1:43 h.
Vážení zájemci, předpověď počasí na dnešní noc bohužel není příliš příznivá a polostínová zatmění Měsíce jsou poměrně nenápadná. Hvězdárna sice bude v době maximální fáze úkazu (po půlnoci z pátku na sobotu kolem 1 h 43 min v noci) otevřena, ale jen v omezené době podle aktuálního stavu počasí. Zájemci se mohou shromáždit v 1.00 h před hlavním vchodem do ZŠ Pastelka. V případě pozdějšího příchodu musí viditelně stát před školou, každých cca 15 minut budeme prostor před školou z kopule kontrolovat a případným zájemcům v 15minutových intervalech přijdeme dolů otevřít. Platí maximálně do 2.00 h. Později s ohledem na předpověď počasí pravděpodobně nebude co pozorovat a bude užitečnější se jít vyspat... Děkujeme za pochopení. Doporučujeme baterku s sebou ke zviditelnění se.
[Zveřejněno 6. 1., aktualizováno 10. 2. 2017]

Přednáška dr. Jiřího Grygara v Mladé Boleslavi – v pátek 25. listopadu 2016 18–20 h.

Po několika letech do Mladé Boleslavi opět zavítá známý vědec a popularizátor astronomie RNDr. Jiří Grygar. Jeho přednáška se uskuteční v pátek 25. 11. 2016 v době 18–20 h. Téma a místo přednášky upřesníme v listopadovém Boleslavanu, v kulturním měsíčníku i na těchto webových stránkách, a to na základě vyhodnocení Vašich rezervací a hlasování o tématu přednášky. Zisk ze vstupného na přednášku ve výši 100,- Kč/dospělý návštěvník50,- Kč/dítě,student,senior bude využit jednak na pokrytí nezbytných nákladů akce, jednak na podporu hlavní činnosti hvězdárny, zejména rozšíření nezbytného základního vybavení.
Hlasování o tématu přednášky probíhá jen do pátku 14. října (tzn. do uzávěrky listopadového Boleslavanu) a je spojeno s prakticky jistou rezervací místa vždy pro jednu osobu. Hromadnou rezervaci míst systém neumožňuje, partneři MB hvězdárny nás však mohou kontaktovat e-mailem, resp. vyplní domluvenou identifikaci do pole poznámka.
Dřívější rezervací a hlasováním si navíc můžete zajistit místo v předních řadách! Po termínu hlasování 14. 10. budou rezervace míst k dispozici pouze do vyčerpání kapacity prostor! Na vyplněnou e-mailovou adresu zašleme pro připomínku v kratším předstihu pozvánku s vybraným titulem přednášky a s upřesněním místa konání přednášky v Mladé Boleslavi, případně další organizační informace.
Autorem přesnějšího hlasovacího systému D21 je matematik Karel Janeček. Každý účastník může v tomto případě buď hlasovat nejvýše pro dvě různá témata přednášky z nabídky 4 témat, anebo udělit jen 1 kladný hlas jedinému preferovanému tématu. Navíc může každý hlasující udělit maximálně jeden záporný hlas.
Podrobnější informace o systému D21 a důkazy najdete v článku v angličtině.
23. 11. 2016 sál je zcela zaplněn. Litujeme, více zájemců se do sálu nevejde. S ohledem na výsledky hlasování se však pokusíme domluvit s dr. Grygarem termín další přednášky v příštím roce, a to ve větších prostorech. Děkujeme za Váš zájem i pochopení.
[Zveřejněno 3. 10., aktualizováno ??. 10. 2016]

Pozorování padajících hvězd Perseid z Českého ráje v sobotu 13. srpna 2016

Podobně jako vloni i 6. ročník Pozorování denní i noční oblohy se uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (podle potřeby si upravte přiblížení pomocí "+" a "-"), a to v tradičním termínu (noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid), což letos vychází na 13. 8. 2016.
Letošní akce nese podtitul Věda a sport aneb Žijeme olympiádou, který předurčuje doprovodný program za světlé části dne, vhodný především pro dětské účastníky. O hudební doprovod se již podruhé postará kapela Jazz H faktor vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou. Podrobný program (harmonogram) zde upřesníme v kratším předstihu s ohledem na předpověď počasí – nástin programu viz plakát níže.
Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 16. 7., aktualizováno ??. 8. 2016]

Věda v ulicích ve středu 29. června 2016 (dopoledne)

Již 6. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Věda a sport aneb Žijeme olympiádou, proběhne v parku Výstaviště v tradičním termínu (den před vysvědčením) ve středu 29. 6. 2016 v době 9.00–max. 12.30 h.. Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2016. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ.
Podrobnější informace o akci, program a rezervační systém budou upřesněny do 27. 6. 2016 zde. Rezervační systém slouží k zajištění hladšího průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.
Plakát ve formátu pdf ke stažení zde. Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 16. 5., aktualizováno 20. 6. 2016]

Přechod Merkuru přes Slunce v pondělí 9. 5. 2016

Zájemci mohou pozorovat tento středně vzácný úkaz z oploceného pozemku ZŠ Pastelka, kde budou v době 13.00–18:30 h instalovány speciální dalekohledy k pozorování Slunce a kde především nejsme omezeni kapacitou prostoru. (Z bezpečnostních, provozních ani hygienických důvodů není vhodný pohyb velkého počtu osob skrz budovu ZŠ; navíc nové dalekohledy zatím nejsou uzpůsobeny k pozorování Slunce – jsou určeny k pozorování noční oblohy.) Úkaz (tzv. 1. a 2. kontakt) začne ve 13:12 h a skončí se západem Slunce (pozorování dalekohledy MB hvězdárny však potrvá jen do 18.30 h). Děkujeme za pochopení.
Výhodou této organizace pozorování je především pro zájemce možnost volně přicházet a odcházet, případně zaparkovat u blízkých center Albert/OBI; efektivní a bezpečná projekční metoda je vhodná pro větší skupiny. Přístup na místo pozorování v oploceném pozemku školy (mapku lze podle potřeby zmenšit pro zobrazení okolí) je možný výhradně brankou u tělocvičny ZŠ Pastelka. (Při příchodu z města je potřeba obejít oplocený pozemek ZŠ směrem k Albertu/OBI, až přijdete k otevřené brance, kudy se přichází mj. do tělocvičeny a odkud přímo půjdete až k jižnímu křídlu školy, kde budou viditelně stát dalekohledy.)
[Aktualizováno 8. 5. 10 h]


Stánek hvězdárny při Svatomartinském průvodu, 7. 11. 2015, start 16.30–17 h

Letos pravděpodobně naposledy se rodiny s dětmi, popř. skupiny známých mohou zúčastnit Svatomartinského průvodu v lesoparku Štěpánka, a to v sobotu 7. 11. 2015 v době okolo 17 h. Letos podruhé se můžete u stánku MB hvězdárny nechat neobvykle vyfotografovat v infračerveném světle. Poněkud anonymní termosnímky Vaší skupiny budou následně vystavené na FB stránkách hvězdárny; poznáte se na nich? A když s příchodem nebudete otálet, třeba na vlastní oči spatříte i Sv. Martina na koni. Start: vstup po skupinách do lesoparku Štěpánka od parkoviště u nového bazénu, v době 16.30 – cca 17 h.
[Zveřejněno 31. 10.]

Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015 (časně ráno)

Svátek sv. Václava letos můžeme začít pozorováním úplného zatmění Měsíce, jehož časový průběh (v aktuálním letním čase SELČ) popisuje tento volně stažitelný a šiřitelný dokument. Jelikož pár hodin poté se MB hvězdárna prezentuje v programu Svatováclavské jízdy historických vozidel na Městském stadionu, nebudeme s ohledem na "pouze nadějnou" předpověď počasí zatmění sledovat z hvězdárny v celé době, ale pouze tu nejzajímavější část mezi 4 h až max. 6.30 h. Na hvězdárně bude nejen k vizuálnímu pozorování, ale i k fotografickému záznamu v provozu 4–6 dalekohledů.
Sraz všech zájemců, kteří chtějí úkaz pozorovat z MB hvězdárny, bude ve 4.00 h před hlavním vchodem do 9. ZŠ, tedy u "Pastelky".
[Zveřejněno 26. 9.]

Věda v ulicích v pátek 11. září 2015 (dopoledne)

Již 5. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Vědohraní ve 3D aneb Neztraťte se v prostoru, proběhne v parku Výstaviště v náhradním termínu pátek 11. 9. 2015 dopoledne. Hlavním důvodem posunutí tradičního termínu na konci školního roku bylo ukončení výuky na všech ZŠ v Mladé Boleslavi již v pátek 26. 6. 2015. Pořádání akce před tímto datem nevyhovovalo hlavním organizátorům (přepracování programu kvůli 60% zkrácení dotace, snaha o získání dalšího grantu, ukončení klasifikace na GJP, ochrana člověka, ...). Navíc zářijový termín v letošním roce přináší výhodu prezentovat MB hvězdárnu, její partnery a nové možnosti bezprostředně po dokončení projektu modernizace hlavního dalekohledu.
Podrobnější informace o akci, program a rezervační systém naleznete zde. Rezervační systém slouží k zajištění hladšího průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.

Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2015. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ.
[Zveřejněno 26. 4., aktualizováno 1. 9. 2015]

Stánek MB hvězdárny v rámci Dne otevřených dveří ŠKODA-AUTO
v sobotu 30. května 2015 9–16 h

Prezentace MB hvězdárny a jejích partnerů, pozorování Slunce za jasného počasí speciálními dalekohledy, pozorování vybraných pozemských cílů a soutěžně-vzdělávací aktivity pro děti budou pro zájemce připraveny v rámci Dne otevřených dveří v areálu ŠKODA-AUTO v sobotu 30. 5. 2015. Stánek hvězdárny najdete před teplárnou ŠKO-ENERGO v době 9.30–15.30 h.
[Zveřejněno 26. 4. 2015.]

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015

Školy s vlastním dalekohledem (např. od Meopty) a individuální zájemci s vlastním vybavením se mohou na pracovníky hvězdárny obrátit s dotazy, jak bezpečně využít vlastní techniku k pozorování úkazu. Základní informace najdete v návodu ke stažení. Pro velký zájem a vyprodané centrální sklady od 17. 3. 2015 objednávky speciálních brýlí registrujeme, ale bohužel nemůžeme zaručit jejich dodávku na poslední chvíli.

V době úkazu 9:40–11.55 h bude MB hvězdárna organizovat pozorování částečného zatmění Slunce především pro větší školní skupiny, a to efektivní a bezpečnou projekční metodou. Technika bude pouze za příznivého počasí nainstalována venku v oploceném pozemku školy (mapku lze podle potřeby zmenšit pro zobrazení okolí), kam se zájemci i školní třídy dostanou brankou u tělocvičny ZŠ Pastelka. (Při příchodu z města je potřeba obejít oplocený pozemek ZŠ směrem k Albertu/OBI, až přijdete k otevřené brance, kudy projdete až k jižnímu křídlu školy, kde budou stát dalekohledy.)

Školní skupiny z jiné školy než Pastelky prosíme o registraci ve volně editovatelném formuláři, jehož smyslem je zároveň rovnoměrně rozdělit příchody všech zájemců do celé doby trvání úkazu. Asi 60 % kapacity je přednostně vyhrazeno pro třídy přímo z 9. ZŠ Pastelky, děkujeme za pochopení.

V kupoli MB hvězdárny bude současně probíhat prohlídka základny pro budoucí dalekohled a přístrojového vybavení hvězdárny, nikoliv pozorování zatmění Slunce (z kapacitních, hygienických aj. důvodů). Tato prohlídka je primárně určena pro třídy z 9. ZŠ Pastelky; ostatní školy si mohou obdobnou prohlídku domluvit v jiném termínu (s prohlídkou základny max. do 30. 3. 2015).

Poslední aktualizace: 26. dubna 2015.

Poznámka: Může se Vám zobrazovat uložená starší stránka.
Doporučujeme použít tlačítko Obnovit/Aktualizovat/Znovu načíst stránku apod. ve Vašem prohlížeči.
[CNW:Counter]