Organizace pozorování významných úkazů
a mimořádných akcí

Pozorování padajících hvězd Perseid z Českého ráje v sobotu 12. srpna 2017

Podobně jako vloni i 7. ročník Pozorování denní i noční oblohy se uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (podle potřeby si upravte přiblížení pomocí "+" a "-"), a to v tradičním termínu (noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid), což letos vychází na 12. 8. 2017.
Letošní akce nese podtitul Vesmír, voda a energie pro život a techniku, který předurčuje doprovodný program za světlé části dne, vhodný především pro dětské účastníky. O hudební doprovod se již potřetí postará kapela Jazz H Factor vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou. Podrobný program (harmonogram) zde upřesníme v kratším předstihu s ohledem na předpověď počasí – nástin programu viz plakát níže.
Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
Poznámka: Den před touto akcí můžeme zájemcům vřele doporučit noční prohlídku zámku Humprecht, z jehož ochozu rovněž bude možné za jasného počasí pozorovat Perseidy, tentokrát s výkladem Mgr. Josefa Zahrádky, prvního vedoucího MB hvězdárny. Událost navazuje na starší tradici pozorování Perseid z ochozu Humprechtu.
[Zveřejněno 19. 7., aktualizováno ??. 8. 2017]

Částečné zatmění Měsíce 7. 8. 2017

Částečné zatmění Měsíce v době 20:23–21:18 h SELČ; pozorování úkazu začne za příznivého počasí až východem Měsíce nad náš obzor v cca 20:23 h, tedy krátce (asi 3 min) po maximální fázi úkazu (středu zatmění), kdy se spodní část úplňku asi z 1/5 ocitne v úplném stínu Země a získá zde charakteristickou temně červenou barvu. Úkaz definitivně skončí výstupem Měsíce z polostínu ve 22:51 h (polostínová fáze však není tolik nápadná).
Plánujeme mimořádnou otevírací dobu MB hvězdárny v době konání úkazu 20–23 h. Potvrzení otevírací doby a organizaci pozorování upřesníme zde v kratším předstihu, a to s ohledem na podmínky a předpověď počasí. Děkujeme za pochopení.
Předpověď počasí na pondělí 7. 8. 2017 je velmi příznivá. Přitom je nejzajímavější sledovat úkaz právě od začátku. Proto prosíme všechny zájemce, aby se shromáždili ve 20.00 h před hlavním vchodem do ZŠ Pastelka (tzn. příchod z jihu od sídliště, nikoliv tělocvičnou)! Podle počtu osob a dalších okolností si pracovníci hvězdárny skupinu návštěvníků případně rozdělí. Všechny zájemce prosíme o dochvilnost; opožděný příchod by narušil výklad, popř. organizaci. Umožníme odchod po skupinkách v kratších intervalech podle potřeby. V případě zájmu a podle okolností budeme sledování zatmění prokládat pozorováními dalších vesmírných objektů.
[Zveřejněno 19. 7., aktualizováno 6. 8. 2017]

Věda v ulicích ve čtvrtek 29. června 2017 (dopoledne)

Již 7. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Vesmír, voda a energie pro život a techniku", proběhne v parku Výstaviště, resp. v přilehlém vstupním vestibulu GJP a na malé scéně MDMB v tradičním termínu (den před vysvědčením) ve čtvrtek 29. 6. 2017 v době 9.00–max. 12.30 h.. Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2017. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ.
Podrobnější informace o akci a program budou upřesněny do 28. 6. 2017 zde. Rezervační systém slouží k zajištění hladšího průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.
Plakát ve formátu pdf ke stažení zde.
[Zveřejněno 16. 5., aktualizováno 16. 6. 2017]

Polostínové zatmění Měsíce 10./11. 2. 2017

Polostínové zatmění Měsíce v době 23:34–3:54 h, nejnápadnější je střed úkazu 11. 2. v 1:43 h.
Vážení zájemci, předpověď počasí na dnešní noc bohužel není příliš příznivá a polostínová zatmění Měsíce jsou poměrně nenápadná. Hvězdárna sice bude v době maximální fáze úkazu (po půlnoci z pátku na sobotu kolem 1 h 43 min v noci) otevřena, ale jen v omezené době podle aktuálního stavu počasí. Zájemci se mohou shromáždit v 1.00 h před hlavním vchodem do ZŠ Pastelka. V případě pozdějšího příchodu musí viditelně stát před školou, každých cca 15 minut budeme prostor před školou z kopule kontrolovat a případným zájemcům v 15minutových intervalech přijdeme dolů otevřít. Platí maximálně do 2.00 h. Později s ohledem na předpověď počasí pravděpodobně nebude co pozorovat a bude užitečnější se jít vyspat... Děkujeme za pochopení. Doporučujeme baterku s sebou ke zviditelnění se.
[Zveřejněno 6. 1., aktualizováno 10. 2. 2017]

Přednáška dr. Jiřího Grygara v Mladé Boleslavi – v pátek 25. listopadu 2016 18–20 h.

Po několika letech do Mladé Boleslavi opět zavítá známý vědec a popularizátor astronomie RNDr. Jiří Grygar. Jeho přednáška se uskuteční v pátek 25. 11. 2016 v době 18–20 h. Téma a místo přednášky upřesníme v listopadovém Boleslavanu, v kulturním měsíčníku i na těchto webových stránkách, a to na základě vyhodnocení Vašich rezervací a hlasování o tématu přednášky. Zisk ze vstupného na přednášku ve výši 100,- Kč/dospělý návštěvník50,- Kč/dítě,student,senior bude využit jednak na pokrytí nezbytných nákladů akce, jednak na podporu hlavní činnosti hvězdárny, zejména rozšíření nezbytného základního vybavení.
Hlasování o tématu přednášky probíhá jen do pátku 14. října (tzn. do uzávěrky listopadového Boleslavanu) a je spojeno s prakticky jistou rezervací místa vždy pro jednu osobu. Hromadnou rezervaci míst systém neumožňuje, partneři MB hvězdárny nás však mohou kontaktovat e-mailem, resp. vyplní domluvenou identifikaci do pole poznámka.
Dřívější rezervací a hlasováním si navíc můžete zajistit místo v předních řadách! Po termínu hlasování 14. 10. budou rezervace míst k dispozici pouze do vyčerpání kapacity prostor! Na vyplněnou e-mailovou adresu zašleme pro připomínku v kratším předstihu pozvánku s vybraným titulem přednášky a s upřesněním místa konání přednášky v Mladé Boleslavi, případně další organizační informace.
Autorem přesnějšího hlasovacího systému D21 je matematik Karel Janeček. Každý účastník může v tomto případě buď hlasovat nejvýše pro dvě různá témata přednášky z nabídky 4 témat, anebo udělit jen 1 kladný hlas jedinému preferovanému tématu. Navíc může každý hlasující udělit maximálně jeden záporný hlas.
Podrobnější informace o systému D21 a důkazy najdete v článku v angličtině.
23. 11. 2016 sál je zcela zaplněn. Litujeme, více zájemců se do sálu nevejde. S ohledem na výsledky hlasování se však pokusíme domluvit s dr. Grygarem termín další přednášky v příštím roce, a to ve větších prostorech. Děkujeme za Váš zájem i pochopení.
[Zveřejněno 3. 10., aktualizováno ??. 10. 2016]

Pozorování padajících hvězd Perseid z Českého ráje v sobotu 13. srpna 2016

Podobně jako vloni i 6. ročník Pozorování denní i noční oblohy se uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (podle potřeby si upravte přiblížení pomocí "+" a "-"), a to v tradičním termínu (noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid), což letos vychází na 13. 8. 2016.
Letošní akce nese podtitul Věda a sport aneb Žijeme olympiádou, který předurčuje doprovodný program za světlé části dne, vhodný především pro dětské účastníky. O hudební doprovod se již podruhé postará kapela Jazz H faktor vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou. Podrobný program (harmonogram) zde upřesníme v kratším předstihu s ohledem na předpověď počasí – nástin programu viz plakát níže.
Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 16. 7., aktualizováno ??. 8. 2016]

Věda v ulicích ve středu 29. června 2016 (dopoledne)

Již 6. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Věda a sport aneb Žijeme olympiádou, proběhne v parku Výstaviště v tradičním termínu (den před vysvědčením) ve středu 29. 6. 2016 v době 9.00–max. 12.30 h.. Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2016. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ.
Podrobnější informace o akci, program a rezervační systém budou upřesněny do 27. 6. 2016 zde. Rezervační systém slouží k zajištění hladšího průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.
Plakát ve formátu pdf ke stažení zde. Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 16. 5., aktualizováno 20. 6. 2016]

Přechod Merkuru přes Slunce v pondělí 9. 5. 2016

Zájemci mohou pozorovat tento středně vzácný úkaz z oploceného pozemku ZŠ Pastelka, kde budou v době 13.00–18:30 h instalovány speciální dalekohledy k pozorování Slunce a kde především nejsme omezeni kapacitou prostoru. (Z bezpečnostních, provozních ani hygienických důvodů není vhodný pohyb velkého počtu osob skrz budovu ZŠ; navíc nové dalekohledy zatím nejsou uzpůsobeny k pozorování Slunce – jsou určeny k pozorování noční oblohy.) Úkaz (tzv. 1. a 2. kontakt) začne ve 13:12 h a skončí se západem Slunce (pozorování dalekohledy MB hvězdárny však potrvá jen do 18.30 h). Děkujeme za pochopení.
Výhodou této organizace pozorování je především pro zájemce možnost volně přicházet a odcházet, případně zaparkovat u blízkých center Albert/OBI; efektivní a bezpečná projekční metoda je vhodná pro větší skupiny. Přístup na místo pozorování v oploceném pozemku školy (mapku lze podle potřeby zmenšit pro zobrazení okolí) je možný výhradně brankou u tělocvičny ZŠ Pastelka. (Při příchodu z města je potřeba obejít oplocený pozemek ZŠ směrem k Albertu/OBI, až přijdete k otevřené brance, kudy se přichází mj. do tělocvičeny a odkud přímo půjdete až k jižnímu křídlu školy, kde budou viditelně stát dalekohledy.)
[Aktualizováno 8. 5. 10 h]


Stánek hvězdárny při Svatomartinském průvodu, 7. 11. 2015, start 16.30–17 h

Letos pravděpodobně naposledy se rodiny s dětmi, popř. skupiny známých mohou zúčastnit Svatomartinského průvodu v lesoparku Štěpánka, a to v sobotu 7. 11. 2015 v době okolo 17 h. Letos podruhé se můžete u stánku MB hvězdárny nechat neobvykle vyfotografovat v infračerveném světle. Poněkud anonymní termosnímky Vaší skupiny budou následně vystavené na FB stránkách hvězdárny; poznáte se na nich? A když s příchodem nebudete otálet, třeba na vlastní oči spatříte i Sv. Martina na koni. Start: vstup po skupinách do lesoparku Štěpánka od parkoviště u nového bazénu, v době 16.30 – cca 17 h.
[Zveřejněno 31. 10.]

Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015 (časně ráno)

Svátek sv. Václava letos můžeme začít pozorováním úplného zatmění Měsíce, jehož časový průběh (v aktuálním letním čase SELČ) popisuje tento volně stažitelný a šiřitelný dokument. Jelikož pár hodin poté se MB hvězdárna prezentuje v programu Svatováclavské jízdy historických vozidel na Městském stadionu, nebudeme s ohledem na "pouze nadějnou" předpověď počasí zatmění sledovat z hvězdárny v celé době, ale pouze tu nejzajímavější část mezi 4 h až max. 6.30 h. Na hvězdárně bude nejen k vizuálnímu pozorování, ale i k fotografickému záznamu v provozu 4–6 dalekohledů.
Sraz všech zájemců, kteří chtějí úkaz pozorovat z MB hvězdárny, bude ve 4.00 h před hlavním vchodem do 9. ZŠ, tedy u "Pastelky".
[Zveřejněno 26. 9.]

Věda v ulicích v pátek 11. září 2015 (dopoledne)

Již 5. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Vědohraní ve 3D aneb Neztraťte se v prostoru, proběhne v parku Výstaviště v náhradním termínu pátek 11. 9. 2015 dopoledne. Hlavním důvodem posunutí tradičního termínu na konci školního roku bylo ukončení výuky na všech ZŠ v Mladé Boleslavi již v pátek 26. 6. 2015. Pořádání akce před tímto datem nevyhovovalo hlavním organizátorům (přepracování programu kvůli 60% zkrácení dotace, snaha o získání dalšího grantu, ukončení klasifikace na GJP, ochrana člověka, ...). Navíc zářijový termín v letošním roce přináší výhodu prezentovat MB hvězdárnu, její partnery a nové možnosti bezprostředně po dokončení projektu modernizace hlavního dalekohledu.
Podrobnější informace o akci, program a rezervační systém naleznete zde. Rezervační systém slouží k zajištění hladšího průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.

Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2015. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ.
[Zveřejněno 26. 4., aktualizováno 1. 9. 2015]

Stánek MB hvězdárny v rámci Dne otevřených dveří ŠKODA-AUTO
v sobotu 30. května 2015 9–16 h

Prezentace MB hvězdárny a jejích partnerů, pozorování Slunce za jasného počasí speciálními dalekohledy, pozorování vybraných pozemských cílů a soutěžně-vzdělávací aktivity pro děti budou pro zájemce připraveny v rámci Dne otevřených dveří v areálu ŠKODA-AUTO v sobotu 30. 5. 2015. Stánek hvězdárny najdete před teplárnou ŠKO-ENERGO v době 9.30–15.30 h.
[Zveřejněno 26. 4. 2015.]

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015

Školy s vlastním dalekohledem (např. od Meopty) a individuální zájemci s vlastním vybavením se mohou na pracovníky hvězdárny obrátit s dotazy, jak bezpečně využít vlastní techniku k pozorování úkazu. Základní informace najdete v návodu ke stažení. Pro velký zájem a vyprodané centrální sklady od 17. 3. 2015 objednávky speciálních brýlí registrujeme, ale bohužel nemůžeme zaručit jejich dodávku na poslední chvíli.

V době úkazu 9:40–11.55 h bude MB hvězdárna organizovat pozorování částečného zatmění Slunce především pro větší školní skupiny, a to efektivní a bezpečnou projekční metodou. Technika bude pouze za příznivého počasí nainstalována venku v oploceném pozemku školy (mapku lze podle potřeby zmenšit pro zobrazení okolí), kam se zájemci i školní třídy dostanou brankou u tělocvičny ZŠ Pastelka. (Při příchodu z města je potřeba obejít oplocený pozemek ZŠ směrem k Albertu/OBI, až přijdete k otevřené brance, kudy projdete až k jižnímu křídlu školy, kde budou stát dalekohledy.)

Školní skupiny z jiné školy než Pastelky prosíme o registraci ve volně editovatelném formuláři, jehož smyslem je zároveň rovnoměrně rozdělit příchody všech zájemců do celé doby trvání úkazu. Asi 60 % kapacity je přednostně vyhrazeno pro třídy přímo z 9. ZŠ Pastelky, děkujeme za pochopení.

V kupoli MB hvězdárny bude současně probíhat prohlídka základny pro budoucí dalekohled a přístrojového vybavení hvězdárny, nikoliv pozorování zatmění Slunce (z kapacitních, hygienických aj. důvodů). Tato prohlídka je primárně určena pro třídy z 9. ZŠ Pastelky; ostatní školy si mohou obdobnou prohlídku domluvit v jiném termínu (s prohlídkou základny max. do 30. 3. 2015).

Poslední aktualizace: 26. dubna 2015.

Poznámka: Může se Vám zobrazovat uložená starší stránka.
Doporučujeme použít tlačítko Obnovit/Aktualizovat/Znovu načíst stránku apod. ve Vašem prohlížeči.
[CNW:Counter]