Organizace pozorování významných úkazů
a mimořádných akcí

Pozorování padajících hvězd Perseid z Českého ráje v sobotu 12. srpna 2017

Podobně jako vloni i 7. ročník Pozorování denní i noční oblohy se uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (podle potřeby si upravte přiblížení pomocí "+" a "-"), a to v tradičním termínu (noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid), což letos vychází na 12. 8. 2017.
Letošní akce nese podtitul Vesmír, voda a energie pro život a techniku, který předurčuje doprovodný program za světlé části dne, vhodný především pro dětské účastníky. O hudební doprovod se již potřetí postará kapela Jazz H Factor vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou. Podrobný program (harmonogram) zde upřesníme v kratším předstihu s ohledem na předpověď počasí – nástin programu viz plakát níže.
Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 19. 7., aktualizováno ??. 8. 2017]

Částečné zatmění Měsíce 7. 8. 2017

Částečné zatmění Měsíce v době 20:23–21:18 h SELČ; pozorování úkazu začne za příznivého počasí až východem Měsíce nad náš obzor v cca 20:23 h, tedy krátce (asi 3 min) po maximální fázi úkazu (středu zatmění), kdy se spodní část úplňku asi z 1/5 ocitne v úplném stínu Země a získá zde charakteristickou temně červenou barvu. Úkaz definitivně skončí výstupem Měsíce z polostínu ve 22:51 h (polostínová fáze však není tolik nápadná).
Plánujeme mimořádnou otevírací dobu MB hvězdárny v době konání úkazu 20–23 h. Potvrzení otevírací doby a organizaci pozorování upřesníme zde v kratším předstihu, a to s ohledem na podmínky a předpověď počasí. Děkujeme za pochopení.
[Zveřejněno 19. 7., aktualizováno ??. 8. 2017]

Věda v ulicích ve čtvrtek 29. června 2017 (dopoledne)

Již 7. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Vesmír, voda a energie pro život a techniku", proběhne v parku Výstaviště, resp. v přilehlém vstupním vestibulu GJP a na malé scéně MDMB v tradičním termínu (den před vysvědčením) ve čtvrtek 29. 6. 2017 v době 9.00–max. 12.30 h.. Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2017. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ.
Podrobnější informace o akci a program budou upřesněny do 28. 6. 2017 zde. Rezervační systém slouží k zajištění hladšího průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.
Plakát ve formátu pdf ke stažení zde.
[Zveřejněno 16. 5., aktualizováno 16. 6. 2017]

Polostínové zatmění Měsíce 10./11. 2. 2017

Polostínové zatmění Měsíce v době 23:34–3:54 h, nejnápadnější je střed úkazu 11. 2. v 1:43 h.
Vážení zájemci, předpověď počasí na dnešní noc bohužel není příliš příznivá a polostínová zatmění Měsíce jsou poměrně nenápadná. Hvězdárna sice bude v době maximální fáze úkazu (po půlnoci z pátku na sobotu kolem 1 h 43 min v noci) otevřena, ale jen v omezené době podle aktuálního stavu počasí. Zájemci se mohou shromáždit v 1.00 h před hlavním vchodem do ZŠ Pastelka. V případě pozdějšího příchodu musí viditelně stát před školou, každých cca 15 minut budeme prostor před školou z kopule kontrolovat a případným zájemcům v 15minutových intervalech přijdeme dolů otevřít. Platí maximálně do 2.00 h. Později s ohledem na předpověď počasí pravděpodobně nebude co pozorovat a bude užitečnější se jít vyspat... Děkujeme za pochopení. Doporučujeme baterku s sebou ke zviditelnění se.
[Zveřejněno 6. 1., aktualizováno 10. 2. 2017]

Přednáška dr. Jiřího Grygara v Mladé Boleslavi – v pátek 25. listopadu 2016 18–20 h.

Po několika letech do Mladé Boleslavi opět zavítá známý vědec a popularizátor astronomie RNDr. Jiří Grygar. Jeho přednáška se uskuteční v pátek 25. 11. 2016 v době 18–20 h. Téma a místo přednášky upřesníme v listopadovém Boleslavanu, v kulturním měsíčníku i na těchto webových stránkách, a to na základě vyhodnocení Vašich rezervací a hlasování o tématu přednášky. Zisk ze vstupného na přednášku ve výši 100,- Kč/dospělý návštěvník50,- Kč/dítě,student,senior bude využit jednak na pokrytí nezbytných nákladů akce, jednak na podporu hlavní činnosti hvězdárny, zejména rozšíření nezbytného základního vybavení.
Hlasování o tématu přednášky probíhá jen do pátku 14. října (tzn. do uzávěrky listopadového Boleslavanu) a je spojeno s prakticky jistou rezervací místa vždy pro jednu osobu. Hromadnou rezervaci míst systém neumožňuje, partneři MB hvězdárny nás však mohou kontaktovat e-mailem, resp. vyplní domluvenou identifikaci do pole poznámka.
Dřívější rezervací a hlasováním si navíc můžete zajistit místo v předních řadách! Po termínu hlasování 14. 10. budou rezervace míst k dispozici pouze do vyčerpání kapacity prostor! Na vyplněnou e-mailovou adresu zašleme pro připomínku v kratším předstihu pozvánku s vybraným titulem přednášky a s upřesněním místa konání přednášky v Mladé Boleslavi, případně další organizační informace.
Autorem přesnějšího hlasovacího systému D21 je matematik Karel Janeček. Každý účastník může v tomto případě buď hlasovat nejvýše pro dvě různá témata přednášky z nabídky 4 témat, anebo udělit jen 1 kladný hlas jedinému preferovanému tématu. Navíc může každý hlasující udělit maximálně jeden záporný hlas.
Podrobnější informace o systému D21 a důkazy najdete v článku v angličtině.
23. 11. 2016 sál je zcela zaplněn. Litujeme, více zájemců se do sálu nevejde. S ohledem na výsledky hlasování se však pokusíme domluvit s dr. Grygarem termín další přednášky v příštím roce, a to ve větších prostorech. Děkujeme za Váš zájem i pochopení.
[Zveřejněno 3. 10., aktualizováno ??. 10. 2016]

Pozorování padajících hvězd Perseid z Českého ráje v sobotu 13. srpna 2016

Podobně jako vloni i 6. ročník Pozorování denní i noční oblohy se uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (podle potřeby si upravte přiblížení pomocí "+" a "-"), a to v tradičním termínu (noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid), což letos vychází na 13. 8. 2016.
Letošní akce nese podtitul Věda a sport aneb Žijeme olympiádou, který předurčuje doprovodný program za světlé části dne, vhodný především pro dětské účastníky. O hudební doprovod se již podruhé postará kapela Jazz H faktor vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou. Podrobný program (harmonogram) zde upřesníme v kratším předstihu s ohledem na předpověď počasí – nástin programu viz plakát níže.
Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 16. 7., aktualizováno ??. 8. 2016]

Věda v ulicích ve středu 29. června 2016 (dopoledne)

Již 6. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Věda a sport aneb Žijeme olympiádou, proběhne v parku Výstaviště v tradičním termínu (den před vysvědčením) ve středu 29. 6. 2016 v době 9.00–max. 12.30 h.. Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2016. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ.
Podrobnější informace o akci, program a rezervační systém budou upřesněny do 27. 6. 2016 zde. Rezervační systém slouží k zajištění hladšího průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.
Plakát ve formátu pdf ke stažení zde. Plakát ve formátu jpg ke stažení zde.
[Zveřejněno 16. 5., aktualizováno 20. 6. 2016]

Přechod Merkuru přes Slunce v pondělí 9. 5. 2016

Zájemci mohou pozorovat tento středně vzácný úkaz z oploceného pozemku ZŠ Pastelka, kde budou v době 13.00–18:30 h instalovány speciální dalekohledy k pozorování Slunce a kde především nejsme omezeni kapacitou prostoru. (Z bezpečnostních, provozních ani hygienických důvodů není vhodný pohyb velkého počtu osob skrz budovu ZŠ; navíc nové dalekohledy zatím nejsou uzpůsobeny k pozorování Slunce – jsou určeny k pozorování noční oblohy.) Úkaz (tzv. 1. a 2. kontakt) začne ve 13:12 h a skončí se západem Slunce (pozorování dalekohledy MB hvězdárny však potrvá jen do 18.30 h). Děkujeme za pochopení.
Výhodou této organizace pozorování je především pro zájemce možnost volně přicházet a odcházet, případně zaparkovat u blízkých center Albert/OBI; efektivní a bezpečná projekční metoda je vhodná pro větší skupiny. Přístup na místo pozorování v oploceném pozemku školy (mapku lze podle potřeby zmenšit pro zobrazení okolí) je možný výhradně brankou u tělocvičny ZŠ Pastelka. (Při příchodu z města je potřeba obejít oplocený pozemek ZŠ směrem k Albertu/OBI, až přijdete k otevřené brance, kudy se přichází mj. do tělocvičeny a odkud přímo půjdete až k jižnímu křídlu školy, kde budou viditelně stát dalekohledy.)
[Aktualizováno 8. 5. 10 h]


Stánek hvězdárny při Svatomartinském průvodu, 7. 11. 2015, start 16.30–17 h

Letos pravděpodobně naposledy se rodiny s dětmi, popř. skupiny známých mohou zúčastnit Svatomartinského průvodu v lesoparku Štěpánka, a to v sobotu 7. 11. 2015 v době okolo 17 h. Letos podruhé se můžete u stánku MB hvězdárny nechat neobvykle vyfotografovat v infračerveném světle. Poněkud anonymní termosnímky Vaší skupiny budou následně vystavené na FB stránkách hvězdárny; poznáte se na nich? A když s příchodem nebudete otálet, třeba na vlastní oči spatříte i Sv. Martina na koni. Start: vstup po skupinách do lesoparku Štěpánka od parkoviště u nového bazénu, v době 16.30 – cca 17 h.
[Zveřejněno 31. 10.]

Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015 (časně ráno)

Svátek sv. Václava letos můžeme začít pozorováním úplného zatmění Měsíce, jehož časový průběh (v aktuálním letním čase SELČ) popisuje tento volně stažitelný a šiřitelný dokument. Jelikož pár hodin poté se MB hvězdárna prezentuje v programu Svatováclavské jízdy historických vozidel na Městském stadionu, nebudeme s ohledem na "pouze nadějnou" předpověď počasí zatmění sledovat z hvězdárny v celé době, ale pouze tu nejzajímavější část mezi 4 h až max. 6.30 h. Na hvězdárně bude nejen k vizuálnímu pozorování, ale i k fotografickému záznamu v provozu 4–6 dalekohledů.
Sraz všech zájemců, kteří chtějí úkaz pozorovat z MB hvězdárny, bude ve 4.00 h před hlavním vchodem do 9. ZŠ, tedy u "Pastelky".
[Zveřejněno 26. 9.]

Věda v ulicích v pátek 11. září 2015 (dopoledne)

Již 5. ročník Vědy v ulicích v Mladé Boleslavi, tentokráte na téma Vědohraní ve 3D aneb Neztraťte se v prostoru, proběhne v parku Výstaviště v náhradním termínu pátek 11. 9. 2015 dopoledne. Hlavním důvodem posunutí tradičního termínu na konci školního roku bylo ukončení výuky na všech ZŠ v Mladé Boleslavi již v pátek 26. 6. 2015. Pořádání akce před tímto datem nevyhovovalo hlavním organizátorům (přepracování programu kvůli 60% zkrácení dotace, snaha o získání dalšího grantu, ukončení klasifikace na GJP, ochrana člověka, ...). Navíc zářijový termín v letošním roce přináší výhodu prezentovat MB hvězdárnu, její partnery a nové možnosti bezprostředně po dokončení projektu modernizace hlavního dalekohledu.
Podrobnější informace o akci, program a rezervační systém naleznete zde. Rezervační systém slouží k zajištění hladšího průběhu akce a možnosti organizátorů reagovat na případný větší zájem škol.

Akce byla podpořena dotací od Statutárního města Mladá Boleslav v roce 2015. Hlavní cílovou skupinou jsou místní ZŠ i SŠ.
[Zveřejněno 26. 4., aktualizováno 1. 9. 2015]

Stánek MB hvězdárny v rámci Dne otevřených dveří ŠKODA-AUTO
v sobotu 30. května 2015 9–16 h

Prezentace MB hvězdárny a jejích partnerů, pozorování Slunce za jasného počasí speciálními dalekohledy, pozorování vybraných pozemských cílů a soutěžně-vzdělávací aktivity pro děti budou pro zájemce připraveny v rámci Dne otevřených dveří v areálu ŠKODA-AUTO v sobotu 30. 5. 2015. Stánek hvězdárny najdete před teplárnou ŠKO-ENERGO v době 9.30–15.30 h.
[Zveřejněno 26. 4. 2015.]

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015

Školy s vlastním dalekohledem (např. od Meopty) a individuální zájemci s vlastním vybavením se mohou na pracovníky hvězdárny obrátit s dotazy, jak bezpečně využít vlastní techniku k pozorování úkazu. Základní informace najdete v návodu ke stažení. Pro velký zájem a vyprodané centrální sklady od 17. 3. 2015 objednávky speciálních brýlí registrujeme, ale bohužel nemůžeme zaručit jejich dodávku na poslední chvíli.

V době úkazu 9:40–11.55 h bude MB hvězdárna organizovat pozorování částečného zatmění Slunce především pro větší školní skupiny, a to efektivní a bezpečnou projekční metodou. Technika bude pouze za příznivého počasí nainstalována venku v oploceném pozemku školy (mapku lze podle potřeby zmenšit pro zobrazení okolí), kam se zájemci i školní třídy dostanou brankou u tělocvičny ZŠ Pastelka. (Při příchodu z města je potřeba obejít oplocený pozemek ZŠ směrem k Albertu/OBI, až přijdete k otevřené brance, kudy projdete až k jižnímu křídlu školy, kde budou stát dalekohledy.)

Školní skupiny z jiné školy než Pastelky prosíme o registraci ve volně editovatelném formuláři, jehož smyslem je zároveň rovnoměrně rozdělit příchody všech zájemců do celé doby trvání úkazu. Asi 60 % kapacity je přednostně vyhrazeno pro třídy přímo z 9. ZŠ Pastelky, děkujeme za pochopení.

V kupoli MB hvězdárny bude současně probíhat prohlídka základny pro budoucí dalekohled a přístrojového vybavení hvězdárny, nikoliv pozorování zatmění Slunce (z kapacitních, hygienických aj. důvodů). Tato prohlídka je primárně určena pro třídy z 9. ZŠ Pastelky; ostatní školy si mohou obdobnou prohlídku domluvit v jiném termínu (s prohlídkou základny max. do 30. 3. 2015).

Poslední aktualizace: 26. dubna 2015.

Poznámka: Může se Vám zobrazovat uložená starší stránka.
Doporučujeme použít tlačítko Obnovit/Aktualizovat/Znovu načíst stránku apod. ve Vašem prohlížeči.
[CNW:Counter]