Program

Prosinec (od 18:00 h)

(Po zateplení ZŠ Pastelka bude obnovena stálá expozice MB hvězdárny. Okomentujeme její interaktivní exponáty a představíme nové přírůstky, pořízené díky podpoře města, které nás zavedou například do dávné minulosti Země.)

(V přednášce s praktickými ukázkami vhodného vybavení vysvětlíme základní principy astrofotografie, díky nimž si i laici dokážou vytvořit např. vlastní plochu s měsíčním povrchem či zachytit dění na obloze.)

(V tradičním povídání na konci roku naživo či s pomocí počítačové simulace zájemcům ukážeme, jaké planety, zimní hvězdy a souhvězdí budou zdobit vánoční oblohu, a doplníme i mytologické příběhy, které se k zimní obloze vážou.)
Pracovníci MB hvězdárny Vám přejí příjemné a klidné prožití vánočních svátků, pevné zdraví a šťastný a úspěšný nový rok.

Listopad (od 18:00 h)

Během pozorování oblohy za jasného počasí, příp. v přednášce s počítačovou projekcí návštěvníky seznámíme se základní orientací na podzimní obloze a připomeneme i mytologické příběhy, které se k jednotlivým souhvězdím vážou. Ještě v listopadu lze na večerní obloze pozorovat planety Jupiter a Saturn.

Pozemní astronomické přístroje v posledních letech zaznamenaly mnoho významných objevů, jako např. pozorování středu Mléčné dráhy, za které byla udělena Nobelova cena v roce 2020, nebo první snímek disku okolo supermasivní černé díry v galaxii M87. O vývoji pozemní astronomie, jejích největších problémech, výzvách a řešeních bude přednášet dr. Soňa Ehlerová z Akademie věd ČR.

V posledních letech rostou v Čechách planetární stezky jako houby po dešti. V jednotném měřítku pro vzdálenosti i velikosti nebeských těles představují věrný model Sluneční soustavy, který zachovává úhlové velikosti. Za příznivého počasí projdeme plánovanou stezku na Radouči.

V tradičním předvánočním tématu zájemcům pomůžeme zorientovat se v současné nabídce astronomické techniky na trhu a názorně předvedeme práci s běžnými modely dalekohledů.

Říjen (od 19:00 h)

(Od začátku října začíná při MB hvězdárně tradiční astronomický kroužek. Během setkání povídáme o vzniku a vývoji vesmíru a všelijakých objektech, které se v něm nacházejí. Občas provedeme fyzikální nebo chemický pokus a za příznivého počasí se věnujeme pozorování planet, oblohy a úkazů.)

(Je každoročně vyhlášen na 4.–10. října. V přednášce připomeneme nejen start první družice Sputnik a obsah Kosmické smlouvy o mírovém využívání kosmického prostoru, ale i letošní téma o ženách ve vesmíru a nedávné úspěchy kosmonautiky.)

(Jupiter jako největší planeta ve Sluneční soustavě vládne ohromnou gravitací, ale najdeme pro něho i další nej… Zájemcům ukážeme v dalekohledu, jaké to má důsledky, a vysvětlíme, jak Jupiter chrání vnitřní planety včetně Země.)

(V povídání o slavném dánském hvězdáři Tychonovi Brahe, který zemřel před 420 lety, připomeneme jeho život a významné zásluhy o poznání vesmíru, a to ještě před vynálezem dalekohledu.)

(O tom, že vesmír není černobílý, se můžeme přesvědčit např. při pozorování barevných dvojhvězd. Jakou skutečnou barvu vesmír má a proč je v noci tma, se lidé ptali už před staletími.)

(Tato položka má pouze informativní charakter, nejedná se o akci ani program na MB hvězdárně.)

Září (od 19:00 h)

(Na začátku nového školního roku tradičně shrneme, co zajímavého v astronomii se událo o prázdninách a na jaké úkazy či jasné planety na obloze se můžeme těšit do konce roku.)

(Přestože léto pomalu končí, díky prodlužování nocí budeme ještě dlouho na večerní obloze po soumraku vídat letní hvězdy a souhvězdí. Kromě nich na letní obloze najdeme další zajímavé objekty hlubokého vesmíru, na kterých ukážeme, jak se vesmír vyvíjí v čase.)

(Letošní Noc vědců v České republice má téma čas. V přednášce pojednáme o tom, v jakých jednotkách a pomocí jakých prostředků lidstvo měří čas od dávných dob až do současnosti? Zvláštní pozornost věnujeme slunečním hodinám. Zájemci o workshop si budou moci vyzkoušet měřit čas či vyrobit si např. minutku do kuchyně pomocí oblíbené programovatelné platformy arduino.)

Nocvedcu_2021_CAS_plakat_A3sirka

 

Program na srpen

Zveme Vás 11. na ročník tradičního Pozorování denní i noční oblohy, které se opět uskuteční v krásném prostředí Českého ráje, v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci Letošní termín (tradičně noc ze soboty na neděli okolo maxima meteorického roje Perseid) byl stanoven na 14. 8. 2021 – sraz přátel od 17 h, program od cca 18 h.Letošní akce nese podtitul Ze Země ke hvězdám… (a zpět). Program je vhodný pro rodiny s dětmi a díky započetí nové dekády se tentokrát můžete těšit na návštěvu vzácného hosta, který nějakou dobu ve vesmíru skutečně strávil. O hudební doprovod se postará jazzová kapela SWING SOCIETY vedená místním kapelníkem p. Františkem Kozderkou. Tuto kapelu i letos prostřídá druhé oblíbené hudební těleso HÁRÁPES.

Orientační harmonogram:
Podrobný program (harmonogram) zde upřesníme v kratším předstihu s ohledem na předpověď počasí – nástin programu viz plakát níže.
18–19:30 h … Pohybové soutěže pro děti, pozorování dalekohledy za světlého dne.
19:30–20:30 h … Pavel Suchan (AsU AV ČR) se vzácným hostem – astronautem.
18–23 h … Střídání hudebních bloků a prezentací s demonstračními pokusy a vyhlášení vítězů soutěží.
20–24 h … Pozorování jasných planet!
Od 22 h … Pozorování noční oblohy a Perseid.

Kromě tradiční výjezdní akce v Českém ráji letos v případě příznivého počasí nabízíme zájemcům pozorování Perseid, planet a dalších objektů z osvědčeného a poměrně zatemněného místa na Radouči, a to s využitím lehčích přenosných dalekohledů MB hvězdárny. Pozorování proběhne z místa podle plánku dnes, ve středu 11. 8. od 21 hodin, nakdy je zveřejněna poměrně nejlepší předpověď počasí. Při tomto pozorování pro zájemce nebude vybíráno vstupné. Vhodné teplé oblečení, případně baterka na cestu.